پژوهشگران رشته روانپزشکان در دانشگاه مینسوتای آمریکا می گویند نتایج یک مطالعه جدید نشان داده است دارویی که برای درمان آلزایمر تولید شده است در عین حال می تواند به درمان ولخرجی و عادت وسواسی خرید کردن کمک کند.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، خرید وسواسی به عنوان خرید تکراری مزمن که تبدیل شده به پاسخ اولیه در مواجه با رویدادها یا احساسات منفی تعریف شده است. این نه تنها به فرد بلکه به خانواده و جامعه او نیز می‌تواند آسیب برساند. و می‌تواند منجر به ولخرجی، بدهی شدید و ورشکستگی شود. برچسب‌ها برای این رفتار متفاوت است. خرید وسواسی، خرید کنترل نشده، خرید اعتیادی، مصرف اعتیادی، خرید افراطی و… همه این اصطلاحات برای شرح این قربانیان نیاز به خرید استفاده شده است.

متخصصان روانپزشکی در دانشگاه مینسوتای آمریکا در آزمایشات اخیر خود متوجه شدند افرادی که این دارو را می خورند زمان کمتری را صرف خرید کردن می کنند و در هر نوبت خرید نیز پول کمتری خرج می کنند.

روانپزشکان مدتها به دنبال روشی موثر برای درمان عادت وسواسی و غیرارادی زیاد خرید کردن بوده اند. در این شرایط فرد مبتلا به وسواس خرید کردن نمی تواند در برابر اجبار پول خرج کردن مقاومت کند و در اغلب موارد بسیاری از لوازمی را که به آنها نیاز ندارد را خریداری می کند.

در مطالعات بالینی جدید این متخصصان دارویی موسوم به «ممانتین» را که به طور معمول برای پیشگیری از پیشرفت آلزایمر تجویز می شود، آزمایش کردند.

نتایج آزمایش تایید کرد زنان و مردانی که از این دارو مصرف کرده بودند پس از هشت هفته زمان کمتری را صرف خرید کرده و پول کمتری نیز در این مدت خرج کردند.

از آن جا که اکثر مطالعات خرید اجباری وابسته به نمونه‌های خود انتخاب شده است، شیوع آن در جمعیت عمومی ناشناخته است.

در رسانه‌های عمومی محدوده‌ای به ارتفاع ۱۰% یا ۸ میلیون آمریکایی تخمین زده شده است. دیت‌مار معتقد است که خرید افراطی در حال افزایش است و اگر حتی بر روی ۲% از بزرگسالان در جهان غرب اثر داشته باشد، این به معنی بیش از ۵ نفر بالغ در تنها ایالات متحده است.