تاریخچه چوگان

[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]

آغاز و سرمنشاء پیدایش این ورزش به عهد باستان تعلق دارد . طبق اسناد تاریخی این ورزش از ۵۲۵ سال قبل از میلاد مسیح تا کنون دارای قدمت می باشد
بر اساس تحقیقات و مطالعات انجام شده ، مهد و زادگاه این ورزش ایران باستان می باشد ونام چوگان نیز از آن دوران به یادگار مانده است .
به مرور و چرخش زمان ، این ورزش به سایر ممالک نیز شناسانده شد ، از جمله این کشورها ، شبه قاره هند می باشد که در مناطق Assam , Manipur این ورزش رایج بوده است
در زمان سلطه انگلستان بر شبه قاره هند ، این کشور بعنوان یکی از محلهای نکهداری اسبهای چوگان ومرکز برگزاری این مسابقات بود و این روند تا شروع جنگ جهانی ادامه داشت .
در این میان یکی از مشکلات چوگان قد نسبتا بلند اسبهای موجود بود که آرژانتینی ها با پرورش دادن پونی هائی با ارتفاع مناسب این معزل را مرتفع کرده وبه تدریج خود نیز بعنوان یکی از مدعیان این رشته در آمدند .
مشخصه های زمین چوگان
ابعاد زمین چوگان به شرح زیر است :
- طول : ۲۷۴ متر.
- عرض : ۱۴۶ متر .
( البته در کشور آمریکا و آرژانتین این ابعاد کمی از استاندارد رایج بزرگتر می باشد ).
- طول دروازه : ۷ متر .
مدت زمان مسابقه : یک دوره بازی چوگان به ۶ قسمت زمانی ( چوکه ) که هر کدام ۷ دقیقه می باشد نقسیم می شود .البته این استاندارد مربوط به کشور انگلستان می باشد ولی در آرژانتین و آمریکا این مدت زمانی به هشت قسمت تقسیم شده و بین هر چوکه استراحتی معادل۳ دقیقه و بین دو نیمه ۵ دقیقه در نظر گرفته می شود .
اسبهای چوگان : در ورزش چوگان معمولا از اسبهای کوتاه قد استفاده می شود ، بدین منظور پونی ها از جایگاه ویژه ای برخوردارند و در یک بازی معمولا از یک اسب حداکثر در دو چوکه استفاده می شود ، البته باید بین آنها یک چوکه استراحت به اسب داده شود و سپس چوکه دوم خود را آغاز کند .
خلاصه ای از قوانین ورزش چوگان : پایه گذار این قوانین در سه کشور انگلستان ، آمریکا و آرژانتین به ترتیب Harlingham club ، انجمن چوگان آمریکا و انجمن چوگان آرژانتین می باشند که همگی آنها در مبنا و اصول اولیه مشترک می باشند و فرق چندانی با هم ندارند .
خطاهای ورزش چوگان :
۱- قطع مسیر سوارکاری که در طول مسیر خود در حال گوی زدن است و با این حرکت حریف را به مخاطره بیاندازد
۲- ضربه زدن از جهت مخالف .
۳- سوارکاری و یا زدن ضربه به شکلی خطرناک که برای سایر سوارکارها ایجاد خطر نماید .
انواع جریمه های بازی چوگان :
۱- احتساب یک گل برای تیم مقابل درصورت برخورد خطرناک و یا خطای عمد در نزدیکی دروازه .
۲- زدن یک ضربه آزاد از فاصله ۲۷ متری در جهت مخالف دروازه و قرار گرفتن مدافعین در پشت خط دروازه و قابل به ذکر است که زمانی مدافعین حق دخالت دارند که ضربه زده شود .
۳- زدن یک ضربه آزاد از فاصله ۳۶ متری با همان شرایط .
۴- زدن یک ضربه آزاد از فاصله ۵۴ متری با این شرایط که هیچ مدافعی تا فاصله ۲۷ متری نقطه زدن توپ نباید قرارداشته باشد.
۵- زدن یک ضربه آزاد از وسط زمین بدون وجود قانونی مانند آفساید و … مانند فوتبال .
۶- زدن یک ضربه آزاد از محل وقوع خطا که در این شرایط هیچ مدافعی نباید تا فاصله ۲۷ متری از نقطه زدن ضربه قرار داشته باشد .
۷- کورنر مانند فوتبال وجود ندارد ولی حرکتی مشابه به شکل زیر انجام می گیرد : یک ضربه آزاد از فاصله ۵۴ متری دروازه به این شرط که مدافعین در فاصله ۲۷ متری از زدن ضربه قرارداشته باشند .
داوری در چوگان : بازی چوگان توسط دو سر داور و یک داور قضاوت می شود که سرداورها برای اینکه در کم و کیف بازی قرار داشته باشند سوار بر اسب می باشند در صورت توافق بین کاپیتانهای تیمها می تواندقضاوت را به دو سرداور واگذار کرد ولی اگر داور سوم حضور داشته باشد حکم قطعی در صورت عدم توافق دو داور در تصمیم گیری ، به عهده اوست.
چیدمان بازیکنان در چوگان : رایجترین آرایش یک تیم چوگان بدین قرار است که ۲ نفر در خط حمله ، یک نفر هافبک و یک نفر نیز در موقعیت بک قرار دارد که با توجه به تاکتیک تیمی این چیدمان قابل تغییر می باشد .
شروع مسابقه چوگان : در ابتدای شروع مسابقه ، هر دو تیم در میانه زمین و پشت خط میانی صف آرائی کرده و چیدمان مخصوص بخود را می گیرند و سپس داور توپ را از فاصله ۶/۴ متری به میان آنها پرتاب می کند و سپس بازی با تصاحب توپ از طرف یکی از دو تیم شروع می شود .
توقف بازی و شرایط خاص نگهداشتن بازی : توقف مسابقه چوگان در شرایط معمولی فقط در زمان پایان یک چوکه و آنهم به دستور داور جهت استراحت و تعویض اسبها صورت می گیرد ولی اگر در میان یک چوکه یکی از اتفاقات زیر رخ دهد داور می تواند دستور توقف بازی را صادر نماید :
- زمین خوردن یکی از اسبها در حین مسابقه .
- مصدوم شدن یک اسب بر اثر سانحه و یا اتفاقی غیر مترقبه برای یکی از اسبها .
- قابل به ذکر است که در صورت زمین خوردن سوار کار از اسب بطوری که اتفاق جدی برای سوارکار رخ نداده باشد ، بازی همچنان ادامه خواهد داشت .
نحوه ثبت امتیازات در مسابقه چوگان : زمانی یک امتیاز برای تیمی ثبت می شود که توپ از خط دروازه آشکارا گذشته باشد و داور نیز صحت آن را تصدیق نماید ، در صورتیکه توپ به قسمت فوقانی دروازه برخورد کند ثبت امتیاز مشروط به تائیدیه داورخواهد بود.
وسائل ضروری اسب و سوار در حین مسابقه چوگان :
۱- بانداژ و یا بوت برای حفاظت چهار ساق اسب بمنظور عدم برخورد ضربات توپ و یا عصای (چوب) چوگان به ساقها و تامین امنیت سلامت اسب
۲- انتخاب دهنه (لگام) مناسب از دسته Pelham و یا دو دست جلو جهت کنترل هرچه بهتر اسب در حین مسابقه
۳- تعلیمی ثابت .
وسائل ضروری سوارکار :
۱- کلاه ایمنی مخصوص چوگان .
۲- دستکش .
۳- شلاق چوگان که اندازه آن تقریبا معادل ۱۰۶ سانتیمتر می باشد و علت آن نیز سهولت استفاده از آن حین مسابقه است .
۴- چکمه سوارکاری بدون بند .
اندازه عصای (چوب) چوگان و توپ چوگان : چوب چوگان دارای طولی معادل ۱۲۹ سانتیمتر می باشد که انتهای آن بصورت استوانه ای است و معمولا برای ساخت آن ا ز امبو یا چوبهای سبک و مقاومی همچون چوب درخت خرمالو استفاده می گردد .
اندازه قطر توپ حدود ۲۵/۸ سانتیمتر است و در حدود ۱۴۱-۱۲۷ گرم وزن دارد ، جنس توپ نیز از چوب بید و یا بامبو می باشد که در شرایط بازی های تمرینی از نوع پلاستیکی و فومی آن هم تفاده می شود.
مدیریت اصطبل چوگان
ترجمه: فرشته معروفخانی
برداشته شده از مجله اسب شماره ۳۸ , آذر ماه ۱۳۵۶
اگر چه ممکن است چوگان را با « کرایه » کردن اسب شروع کرده باشید ولی وقتی اولین اطلاعات را راجع به اسب اول خود کسب میکنید احساس جدید ی به شما دست میدهد . احساس مالکیت در حقیقت روزهای غیر چوگان شما را نیز مانند روزهای چوگان لذتبخش میکند وقطعاً علاقه پیدا میکنید بدانید بعد از توجه و مراقبت از اسب ا و تاچه اندازه تغییر خواهد کرد و شما شخصا” در این مراقبت سهیم خواهد بود .
مطالب زیر اطلاعات کافی برای اداره اصطبل بشما نمیدهد ولی شما را راهنمائی میکند با مشاهدات و تجربیات شخصی مدا ر اصلی مدیریت اصطبل خود را پایه گذاری کنید . ضمنا“ کتابهای مفیدی در اینمورد چاپ شده که در صورتیکه مایلید ا صطبل خود را شخصا” اداره کنید پیشنهاد میکنم مطالعه کنید :
First Aid Hints for the Horse Ower. Horse by Horse A Guide to Equincare. Know Your Horse, A Guide to Selection and Care Stable Management and Exercise Veterinary Notes for Horse Owners.
The Hors mans Vade Mecum. T . V Veterinary Horse Book : Recognition and Treatement .
چگونگی
چگونگی اسب شما بستگی زیادی به مدیریت اصطبل دارد که عبارتست از تمرینات برای سلامتی , تیمار خوب , آب و غذای بموقع و باندازه و طرز سلوک شایسته با اسب که موجب آرامش خاطر ا و را فراهم میآ ورد .
اگر شما هیچگونه تجربه ای راجع به مدیریت اصطبل ندارید , اولین کاری که باید انجام دهید اینست که با اسب بعنوان یک آفریده معقول و هوشیار رفتار کنید ،دراینصورت خیلی اشتباه نخواهید کرد . یک اسب مناسب چوگان بوسیله علائم زیر شناخته میشود :
بدن
نرم باشد و اعضای خوبی داشته باشد و بدن ا و یا گوشت وعضلات پوشیده باشد ولی شکم نداشته باشد .
پوست
پوست اسب باید شفاف و نرم باشد و بتوانید با دست آنرا بگیرید نه اینکه به دنده ها چسبیده باشد .
چشم
روشن باشد .
اشتها
اشتهای اسب خوب باشد و همیشه برای خوردن غذایش آماده باشد .
ترکیب
اسب خوش ترکیب قلمی است ولی باید خیلی یک لائی و لاغر نباشد .
بدن
بدنش باید گرم باشد .
پاها و دستها
میبایستی سرد باشد .
تمرینات
برای تدارک بازی چوگان یک اسب خوب باید سه ساعت در روز به روش قدم و یورتمه کوتاه ا زتپه بالا وپا ئین برود تا عضلاتش رشد کا فی بکند. ( هیچوقت اجازه ندهید هیچ اسبی با وزن یک سوارکار یورتمه بلند برود زیرا مفاصلش تکانها ی غیر ضروری خواهد خورد ) .
در صبح بین غذای اول و دوم دو ساعت و در بعد از ظهر یکساعت با او تمرین کنید . در ضمن تمرین بعد از ظهر , بمدت پنج دقیقه چهار نعل بروید و بعدها این زمان را تا ده دقیقه افزایش دهید , میتوانید گوی بزنید ولی باز تأکید میکنیم یورتمه کوتاه و طولانی د رتپه و ماهورها به اسب شما کمک زیادی خواهد کرد .
البته وقتی اسب شما مناسب شد ودر هفته پنج یا شش چوگه بازی کرد یک ساعت یورتمه و قدم در روزبرای او کافیست ولی بعد از یک تورنمنت سخت میتوانید این زمان را تا سه ربع یا نیمساعت در روز تقلیل دهید .
تیمار
علاوه برغذا و تمرین , اسب در اصطبل احتیاج به تیمار دا رد . تیمار او باید سریع , تمام و کمال و با حرارت انجام شود . اگر چه اسب هر روز احتیاج به تیمار دارد ولی بنظر میرسد یک وعده تیمار خوب و دقیق در هفته بهتر ا ز اینست که هر روز او را بطور ناقص تیمار کنید . برای تیمار اسب به نکات زیر توجه نمائید :
الف ـ پاها و دستها ی اسب را بلند کرده و با زدیدکنید ببینید تمیز هستند یا نه ؟
ب ـ ببینید آیا قسمت قورباغه سالم است و بوی بد نمیدهد ؟ زیرا بوی بد غالباً بعلت یک بیماری ( قارچ ) بوجود میآید ؟
ج ـ چشمها , بینی و پاردم ( قسمتی گوشتی دم اسب ) او را با اسفنج بشوئید , و جاهائی که چین خورده هستند مثل زیر گلو , آرنج , مفصل خرگوشی , زانوها و غیره را با انگشت بر خلاف خواب مو لمس کنید .
د ـ آخور اسب را بازدید کرده و ببینید چقدر ا د را ر کرده است و در صورتیکه آلت و مقعد او کثیف است با آب گرم و صابون بشوئید .
آب دادن
یک اسب روزانه بین ۵ تا ۱۵ لیتر آب نیاز دارد . باید قبل از هر غذا به او آب بدهید . بهتر است همیشه سطل آبی در کنار او قرار دهید ولی سه ساعت قبل از شروع بازی آب را ا ز کنار او بردارید .
اسب سالم آب بیشتری میخورد که بسیار خوب است ولی هرگز بعد از غذا به اسب آب ندهید . در صورتیکه سطل آب در اصطبل باشد و بعد ا ز غذا مقدار بسیار کمی بنوشد ضرری ندارد .
غذادادن
اسب معده بسیار کوچکی دارد . پس باید بدفعات غذ ا بخورد . به اسب خود در روز چهار بار غذا بدهید البته پنج یا شش دفعه بهتراست . سعی کنید در ساعات معینی باو غذا بدهید و برای اینکه معده اش در شب خالی نباشد. یکبار آخر شب و یکبار هم صبح زود حتماً به او غذا بدهید .
یک اسب ۱۵۵ سانیمتر ی را با ۱۲ تا ۱۴ کیلو خود آب حتی د رمسابقه هم شرکت می دهند .
« جو » غذای اصلی اسبها را تشکیل میدهد و مانند گوشت د رانسان عضلات را محکم میسازد .
« سبوس » در صورت لزوم میتوانیم سبوس را بجا ی غله بدهیم . ( کاه را بعنوان یک غذای حجیم میتوانیم بدهیم ولی زیاد مغذی و مقوی نیست ) .
اگر شخص دائماً با گوشت تغذیه شود جریان کار دستگاه گردش خونش مختل شده وپوستش جوش میزند . ذرت زیادهم همان اثر را در اسب میگزارد و سبب میشود اسب حالش بد شود , و همانطور که ا نسان میتواند خود را با خوردن دارو معالجه نماید اسب راهم میتوان با تخلیه و پاک کردن معده بوسیله سولفات دو منیزی یا کپسول مسهل معالجه کرد .
سبوس یک غذای چاق کننده است و اگر با جو بطور مخلوط به اسب دا ده شود . در تنظیم کار دستگاه گوارش بسیار مفید است و اگر اسب شما اسهال دارد و با فشار زیادی تخلیه میکند سبوس خشک باعث قیض شدن میگردد , در حالیکه اگر دچار بیوست باشد سبوس خیس بصورت ملین عمل میکند . در صورتیکه هفته ای یکبار در شب تعطیل چوگان به اسب سبوس خمیر شده بدهید و تمام روز بعد در اصطبل آزاد باشد برا ی او بسیار مفید خواهد بود.
تهیه خمیر نرم سبوس بدین شرح است :
یک و نیم کیلو سبوس خشک د ر۵/۱ لیتر آب جوش بریزید و هم بزنید تا اینکه سبوس خوب خیس شود بعد از اینکه سرد شد ۶ تا ۸ اونس ( هر اونس معادل ۲۸ گرم است ) . تخم کتان ( بزرگ ) که قبلاً ۲۴ ساعت خیس خورده و یکساعت جوشیده است و همچنین دو تا چهار اونس سولفات دومیزی بآن اضافه کرده و با آخرین غذای شب باو بدهید .
خمیر نرم سبوس ملین دا ده میشود و اگر بدن سولفات دو میزی بدهید یک ملین ملایم است که بد نیست بعد از یک بازی سخت به اسب بدهید . ممکنست با هر غذا کاه خرد شده، به غله اضافه کنید با اینکه کاه وغله را با آب نمک مخلوط کنید تا مرطوب شود . ضمناً مقداری نمک آشپزخانه و یک قطعه سنگ نمک در آخور بگذارید تا همیشه در دسترس اسب باشد . میزان تقریبی غذای یک اسب بشرح زیر است :
۶ صبح ۱کیلو جو نیم کیلو خوراک
۵/۱۰ صبح ۵/۱ کیلو جو نیم کیلو خوراک
۳ بعد از ظهر ۱ کیلو جو نیم کیلو خوراک
۵ بعد از ظهر ۱ کیلو جو نیم کیلو خوراک
۸ شب ۵/۱ کیلو جو نیم کیلو خور ا ک
بنابر این ۴ کیلو دیگر خوراک باقی ماند که میتوانید ۱ کیلو آنرا هنگام تیمار اسب و ۳ کیلو بقیه را بعد از آخرین غذا در شب باو بدهید , یا تمام ۴ کیلو را متناوباً در شب بدهید . در روزهای چوگان نباید غذای ساعت ۲ را به اسب بدهید و اصولاً حیوان برای یک بازی سریع , از پنج ساعت قبل نمی بایستی غذا بخورد بنابر این میزان غذای نوبتهای دیگر را افزایش دهید . اگر اسب در بازیهای سبک و یورتمه تنها یک ساعت قبل از هر بازی غذا نخورده باشد اشکالی نخواهد داشت .
هر موقع که امکانش هست غذای اسب خود را متنوع کنید تا خون او همیشه خوب باشد « بز رک » برا ی یبوست خوب است ولی خون را گرم میکند . خوراک تازه , هم برای خون و هم برای بیوست خوب است .
جو پخته چاق کننده است و برای اسبهای لاغر فوق العاده خوب است ولی لذت بخش است . اگر اسبی کلش خود را میخورد به او پوزه بند بزنید یا اینکه زیر او را خاک ا ره بریزید .
آرامش فکری
اسب از سروصدای زیا د و اینکه سر او داد بکشند و با اسب دیگری از آخور او غذا بخورد متنفر است , ولی با وجود تنفر از صدا و مهمتر بد اخلاق , به اخطارهای آرام کسی که باو علاقمند است و از ا و مراقبت میکند توجه دارد و میفهمد . اگر اسب شما بد شده است بمدت نیم ساعت در بین غذا خوردن بطوریکه مزاحم او نباشید در اصطبل بایستید تا شاید شانش اینرا داشته باشد که علت آنرا در یابید . دلائل مختلف از قبیل تیزی زیاد دندانها , نجویده فورت دادن غذا و یا مزاحمت اسبهای دیگر و ترس از مهتر ممکنست علت آن باشد .
برای راحتی اسب نهایت سعی خود را بعمل آورید زیرا او مجبور است ۲۰ ساعت از ۲۴ ساعت را در اصطبل باشد و به یک نقطه نگاه کند . بنابراین اگر میتوانید او را در باکس بزرگتری قرار دهید فوراً اینکار را بکنید . وقتی اسب شما در باکس هست او را گرم نگهدارید و خصوصاً جریان هوا و وزش باد برای پاهایش بسیار بد است و البته باید از محیطی که هوای آلوده دارد پرهیز کنید .
مراقبت از دهان
از شخص مطلعی بخواهید که طرز نگاه کردن به دندانهای اسب را بشما نشان دهد . هر روز بعد از بازی شخصاً دهان اسب خود را بازدید کنید . بریدگی غالباً در جلوی دهنه اسب حدود یک اینچ زیر دندان آسیای زیرزمین بوجود میآید و اسبی که دهانش در محل قرار گرفتن دهنه ز خم باشد هرگز نمیتواند بهترین بازی را ا را ئه دهد . زیرا هر چرخش و ضربه ای بر روی زخم اثر میگذارد و هیچوقت التیام نخواهد پذیرفت . بنابر این تا وقتی که بریدگی جوش نخورده بهتر است ا ز دهنه متحرک استفاده کنید تا بجای زیر دندان آسیا بروی لبهایش اثر بگذارد .
وقتی دهان اسب شما بریده، بعد از هر بازی و هر غذا دهان او را بشوئید ولی بهترین کار که در صورت امکان میتوانید انجام دهد اینست که بمدت یک هفته اسب خود را در چراگاه رها بکنید . اگر لب اسب از داخل پاره شده باشد احتمال دارد علت آن دهنه , دهنه دوبل و ندرتاً « GAG » باشد پس میبایستی قدری بدون آبخوری و مثلاً با « PELHAM » بازی کنید تا اینکه بریدگی التیام پیدا کند .
دهان بعضی اسبها برای نگهداری دهنه دوبل بسیار کوچک است وبعضی دیگر نیز از « PELHAM » نفرت دارند و ازاین قبیل بسیار است پس شما باید به آزمایشات خود ا دامه دهید تا مطمئن شوید اسب شما واقعاً برای بکار بردن دهنه آماده است .
سلامتی
بخاطر بسپارید تنها راهی که اسب بخواهد بشما بفهماند که حالش خوب نیست غذا نخوردن , لگد زدن و در موقع قولنج شدن نگاه کردن به شکمش است . چنانچه اسب شما ازخوردن غذا امتناع کرد اولین کاری که باید انجام دهید اینست که درجه حرارت بدن او را بگیرید مگر اینکه دلایل قابل رویت دیگری مثل جراحت دهان و غیره داشته باشد . اگر متوجه شدید تمام جو در پهن اسب باقی مانده روشن است غذای خود را نجویده فرو برده و ممکنست علت آن تیزی دندانها باشد بنابر این باید دندانها فوراً سوهان شوند .
هر روز به تندونها، بندها و مفاصل اسب خود دست بکشید تا چنانچه بعضی از قسمتهای پا گرم شده است . قبل ا ز اینکه بطور جدی توسعه پیدا کند آنرا معالجه کنید .
بعد از بازی د ر زمین سخت ممکنست پای اسب شما ورم کند که با بعضی آزمایشات خواهید فهمید و دامپزشک نیز احتمالاً قا در است دستور العمل مناسبی بشما بدهد . چنانچه اسب شما لنگ است و شما علت این لنگش را ازدست و پای اسب میدانید نعل اسب را بکشید و از یک نعلبند بخواهید دستها وپاهای او را امتحان کند . اگر پاهای اسب شما در شب متورم شده معمولاً به عدم آمادگی بدنی ا و ارتباط دارد ( بنابر این بهترین کار اینست که به اویک خوراک مسهل بدهید . اینکار در بیشتر مواقع مؤثر واقع میشود .
وقتی کره اسبی می لنگد نباید از اصطبل خارج شود و یا غذای ساده مثل سبوس خیس شده ونصف جو همیشگی ا ز او پذیرایی کنید . در صورتیکه کره اسبی صدمه ببیند حتی ا گر عمیق باشد و به عضله , مفصل ها و بندها آسیب رسیده باشد برای بهبود سریع و کامل او میتوان انقباض عضلانی ایجاد کرد .
سیستم S.E.V.A عضله محل جراحت و بالا و پائین انرا با اصول فیزیولوژیکی بکار ورزش وا میدارد . چنانچه اینکار به محض آسیب دیدن و یا درهمان روز انجام شود مؤثرتر است زیرا اگردش خون در قسمت مجروح تندتر شده و معالجه سریعتر صورت گیرد و گرنه ممکن است در اثر استراحت زیاد و باندازه کردن حالت فلج پیدا کند , ضمناً استفاده صحیح از روش S.E.V.A بمحض شروع عارضه از مزمن شدن زخم ها نیز جلوگیری می کند .
نعلبندی
دقت کنید استوک های نعلهای اسب شما سالم باشد ( نعل اسبهای چوگان دارای نوک برگشته ای است تا توقف اسب را خصوصاً در چمن سریع و آسان کند ) بهر حال نعلها بهتر است با قوانین زمین بازی شما مطابقت داشته باشند بنابر این وقتی کهنه شدند میتوانید بدون تعویض آن ها را اندازه کنید . اسبهائی که در جاده ها سواری میدهند هر سه هفته یکبار احتیاج به نعل جدید دارند , زیرا برگشتگی سر نعل بین هفت تا ده روز صاف میشود .
بدون نعل سر برگشته اصطلاحاً به آن نعل روسی میگویند از اسبتان انتظار بازی خوبی نداشته باشید . نعل سر برگشته برای توقف به اسب کمک زیادی میکند ولی اگر قرارباشد در هر توقف یاگردش سر بخورد، اینکار را صحیح نمی تواند انجام دهد و کم کم در توقف به جای پاها به دستهای خود اتکاء میکند و علاوه بر اینکه سواری بدی بشما میدهد این عادت نیز در او باقی خواهد ماند .
در چوگان
اگر اسب شما در مسابقه ای بیش از دو چوکه قراراست بازی کند بین دو چوکه باید ماساژ زیادی به او بدهید , البته در روزهای سرد با شال خشک و در روزهای خیلی گرم در صورتیکه اسب شما عادت داشته باشد و مطمئن هستید که سردش نمیشود میتوانید با آب او را بشوئید . یک مهتر خوب میتواند ظرف ۵ دقیقه با سرعت اسب را بشوید، اگر اینکار بخوبی انجام شود برای چوکه بعدی اسب شما بسیار سرحال و تازه نفس خواهد بود .
قبل از هر چیز دهان حیوان را بااسفنجی که با آب خنک خیس شده بشوئید سپس پیشانی بند او را بعقب زده و ا طرا ف آنرا نیز تا پشت گوش اسفنج بکشید . بعد زین را بردارید و با اسفنج خیس همه جای اورا بشوئید , و با وسیله ای پلاستیکی که یکسر آنرا اسفنج و سر دیگرش لاستیک است و برای تمیز کردن شیشه بکار برده میشونذ آب بدن اسب را بگیرید بعد با یک تکه چرم بز کوهی یا لاستیک اصطبل پشت اسب را خشک وپاک کنید ومحکم ماساژ دهید و دوباره زین را پشت حیوان بگذارید ولی تنگ آنرا محکم نبندید و در روزهای گرم جل تابستانی و در هوای سرد وبادی باجل زمستانی روی او را بپوشانید .
در زمستان
د رآخر فصل چوگان برای سه یا چهار روز اسب را تیمار نکنید و ا ز دادن ذرت باو خودداری کنید . به او مسهل بدهید و نعلهای او را د ربیاورید سپس در زمستان او را دریک چراگاه رها کنید . چنانچه غذای چراگاه مغذی است غذای دیگری به او ندهید ولی ا گر کافی نبود میتوانید هر بعد از ظهر ۵/۱ کیلو جو باو بدهید .
چنانچه هوا خیلی سرد شد ۵/۱ کیلو بهتراست او را در باکس بزرگی نگهداری کنید و روزانه ۵/۱ کیلو جو و مقداری خوراک باو بدهید که در اینصورت احتیاج به تیمار و تمرین پیدانخواهد کرد . وقتی سرما تمام شد دوباره به او مسهل بدهید و سپس ا ز دوماه قبل از شروع مسابقات و بازیهای سریع , تمرین و غدای کامل روزانه را که قبلاً میزان آن گفته شده است آغاز کنید .
در صورت موفق نشدن WHITENING را با PASTE و سرکه مخلوط کنید و بروی تندونها بمالید مؤثر خواهد بود. منحصراً از مهتر بخواهید تا هر صبح با اسب یورتمه برود و فوراً هر گونه لنگش را به اطلاع برساند .