طرح «اذان تا اذان» در رمضان 91 اجرا خواهد شد!


سينماي ما- طرح اکران فیلم‌های سینمایی ویژه ماه مبارک رمضان در قالب طرح اکران «اذان تا اذان» از آن دست طرح‌هایی است که در اواخر دوره گذشته معاونت سینمایی پا گرفت و در دوره جواد شمقدری همانند چندین طرح دیگر که در جهت رونق اکران و بهتر شدن فضای کسب و کار در سینما در نظر گرفته شده بود ادامه پیدا کرد.
در حالی که کمتر از دو هفته به آغاز ماه مبارک رمضان باقی مانده است سیدعلیرضا سجادپور مدیرکل اداره نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی از قطعیت اجرای طرح اکران «اذان تا اذان» در رمضان 91 خبر داد. طرحی که پیش از این و در پی تشدید اختلافات میان اتحادیه تهیه‌کنندگان و حوزه هنری و رکود عجیب سینماهای پایتخت در بهترین فصل اکران در هاله‌ای از ابهام قرار داشت و هنوز هم معلوم نیست صاحبان فیلم‌ها بخواهند در این اوضاع فیلم‌هایشان را اکران کنند تا با دست خالی از گیشه کنار بروند.
حبیب کاووش سخنگوی شورای صنفی نمایش که در اتفاقات اخیر نقش پررنگی در تشدید اختلافات داشت در سخنانی همسو با علیرضا سجادپور اعلام کرد این طرح حتما در ماه مبارک رمضان اجرا می‌شود.
کاووش با بیان این مطلب اظهار داشت:« معمولا هر سال با آغاز ماه مبارک رمضان، طرح اکران اذان تا اذان اجرا شده و امسال نیز از این امر مستثی نخواهد بود.»
وی تصریح کرد:« خوشبختانه این طرح در سال‌های قبل با استقبال بالایی برخوردار بوده و تاثیر مثبتی در فروش گیشه سینماها داشت.»
کاووش در پاسخ به این سوال که با وجود مشکلاتی که بین سینما و سالن های حوزه هنری و شهرداری ایجاد شده، آیا این طرح در این سالن‌ها اجرا می‌شود یا خیر، گفت:« متاسفانه در حال حاضر مشکلاتی که بر سر اکران فیلم‌ها در پردیس‌ها وجود دارد، بسیاری از برنامه‌های ما را به هم ریخته است، اجرای این طرح در پردیس‌ها بستگی به رویکرد آنها تا شروع ماه رمضان دارد.»
صحبت‌های کاووش درباره مبهم بودن فعالیت‌ پردیس‌های سینمایی در اجرای طرح اذان تا اذان نشان از نخوابیدن آتش اختلافات دارد و گویا حتی با دستور مستقیم وزیر ارشاد مبنی بر ارائه فیلم‌ها به سینماهای زیرمجموعه حوزه هنری هنوز هم قرار نیست این ماجرا ختم به خیر شود.
از سوی دیگر جواد شمقدری معاون وزیر و رئیس سازمان سینمایی در سخنانی در واکنش به صحبت‌های مومنی رئیس حوزه هنری از نفوذ برخی از افراد تاثیرگذار خانه سینما در ساختار فعلی حوزه هنری سخن گفت. صحبتی که هر چند از سوی این نهاد تکذیب شد اما ریشه اختلافات و جبهه‌گیری‌های جریان‌های مختلف در اوضاع فعلی سینما را بیشتر نشان داد.
هزینه‌دار بودن نگه‌داری سینماها در ساعات پایانی شب و ابتدایی صبح؛ عدم استقبال مخاطبین از فیلم‌های روی پرده و تمایل نداشتن تهیه‌کنندگان برای اکران در این فصل مرده طرح اکران ویژه ماه رمضان را با دشواری‌هایی روبرو خواهد کرد.
شاید همین تردید‌ها در ارائه برخی فیلم‌ها برای اکران بود که حبیب کاووش در صحبت‌های جداگانه‌ای با اما و اگرهایی اکران ویژه ماه رمضان را منوط به تصویب در شورای نظارت و ارزشیابی عنوان کرد.
کاووش دراین‌باره گفت:« طرحی به شورای صنفی نمایش ارایه شده که سینماها در طول روز تعطیل باشند و تنها از اذان تا اذان فعال باشند که در حال بررسی است اما برای این‌که ماه مبارک رمضان پرباری را داشته باشیم تسهیلات ویژه‌ای از جمله کپی فیلم‌ها و هفته‌های نمایش و... برای فیلم‌های درخور توجهی که در ماه مبارک رمضان اکران خواهند شد در نظر گرفته‌ایم که به زودی اعلام خواهیم کرد.»
سال گذشته اداره اماکن نیروی انتظامی با مخالفت با اجرای این طرح چند روزی رسانه‌ها را تحت تاثیر تصمیمات خود قرار داد. یکی دیگر از اشکلات و موانع پیش‌رو اخذ مجوز از اداره اماکن برای بازگشایی سینماها در ساعات پایانی شب است.
با تمام این نکات به نظر می‌رسد اکران این طرح در تابستان امسال و در ایامی که ساعات باقی مانده آن از اذان مغرب تا دم دمای صبح کمتر از روزهای طولانی‌اش است؛ آیا می‌شود امیدوار بود سینمای ایران باز هم به رونق باز گردد؟!


منبع : خبرگزاری میراث فرهنگی