اُبوا (فرانسه: hautbois، ترجمه: چوب اعلا) [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] چوبی دو [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] است که معمولاً در [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] غربی بکار می‌رود.
تاریخچه
گفته می‌شود که ابوا (از طریق ساز قرون وسطایی [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] که بعد از [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] به اروپا آورده شد) ریشه در [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] عربی و ایرانی دارد .
در دوره باروک
اولین ابوای باروک در اواخر سدهٔ ۱۷ در فرانسه ظهور کرد. ابواهای اولیه از سازی به نام شاون گرفته شده است؛ شاون سازی بود که در دوره های [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] و [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] بسیار مورد استفاده قرار می گرفت.
نواختن ابوا سخت‌تر از نواختن سازهای بادی دیگر مانند [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] و [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] است ومهارت زیادی لازم دارد.
[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]، [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] و [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] از آهنگسازانی هستند که برای ابوا [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] نوشته‌اند.
[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] اولین نوازنده‌ای بود که در موسیقی [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] تکنوازی ابوا اجرا کرد (سال ۱۹۶۳). بعد از او این ساز گهگاه در گروه‌های جاز دیده می‌شود.

صدا

ابوا از ساز هاي قديمي است كه صدايي شبيه صداي قره ني ( كلارينت ) دارد. نغماتي كه بيشتر جنبه روستايي و چوپاني دارد توسط اين ساز اجرا مي شود. ابوا در واقع يك ساز خانگي محلي بوده كه نوع مدرن و امروزي آن در اواخر قرن ۱۶ و اوايل قرن ۱۷ ساخته شد. انواع مدرن آن با دو - سه و چند كليد ساخته مي شود. ابوانيز مانند كلارينت داراي زبانه هاي قابل تغيير و تنظيم قميش بوده و انواع متنوع آن ساخته شده و بسته به نوع اركستر با صداهاي مختلف آن استفاده مي شود. " كرآنگله " يك نوع ساز ابوا به شمار مي رود كه اولين بار توسط واگنر وارد اركستر شده و صدايي بسيار شيرين و عاشقانه دارد. اين ساز به خصوص براي تك نوازيهاي عاشقانه و حزن انگيز مناسب است. صداي ني مانند و ملايم آن در اركستر ها براي اجراي قطعات وصل دهنده به كار مي رود. اين ساز نيز مي تواند از سه تا چندين كليد را دارا باشد.

منبع:[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] و [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]